Мої уроки

Тема : навчальний проект
 « Цікавий світ материка, на який я хочу потрапити»

 Мета:
•   Закріпити знання про карту півкуль, поняття «материки», з їхнім розміщенням на глобусі і карті півкуль
•   Формувати навички культури спілкування в групах, навичок ораторського мистецтва
•    Розвивати прагнення примножувати багатства Землі
•    Виховувати любов до рідної землі

Обладнання: фізична карта півкуль, пазли -материки, глобус, завдання для груп, логічно - опорна схема, ілюстрації, промінці для рефлексивної вправи, твори-мініатюри «На який материк я хотів би потрапити і чому?, картинки тварин і рослин кожного материка,
картки з назвами гір, озер, річок, уявні білети для гостей –туристів., бейджики для кожної дитини з прізвищем та уявною посадою в турагенстві, голуба тканина для створення уявного материка, інтерактивна дошка, мультимедійна презентація, валіза, предмети: іграшковий літак, пляшка з водою, американський долар, капелюх,
парасолька, шапка-вушанка.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань

Форма проведення: рекламна презентація туристичного агенства.




Хід уроку
 Усі учні поділені на  три і шість мобільних груп

 І. Організація класу.(слайд2)
 Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Аж світліше в класі стало.
Тож до гостей поверніться,                         
їм ласкаво посміхніться,                                                           
І тепер часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
— Діти, до якого уроку ви приготувалися? {Природознавства)
— А чи любите ви цей урок?
— А з яким настроєм прийшли ви на урок? (Слайд 3)
- Давайте уявимо, що ваш настрій - це промінець жовтого, оранжевого чи червоного кольору. Прошу визначитись і нехай наше сонечко буде сьогодні нашим талісманом. Отже з хорошим настроєм, бажанням дізнатись чогось нового, пропоную розпочати урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань
Урок наш сьогодні незвичайний.

Це підсумок навчального проекту
« Цікавий світ материка, на який я хочу потрапити» (слайд 4)
1.Перевірка домашнього завдання
Щоб пригадати назви материків відгадаємо загадки.(Слайди 5-10)
1.  Там дивні рослини,
Там міднії гори.
А річка тече,
Широченна, як море.
( Південна Америка)

2.   Все як диво тут сприймаю я
Незвичайна ця ....
(Австралія)

3.  Чи насправді так, чи може сон це,
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк - улюблениця сонця
Де бував чудовий лікар Айболить.
(Африка)

4.   Відкритий був він Випадково-
Той світ, що називають
Новим.
 (Північна Америка)

5.  У будь-яку погоду
все навкруги із льоду.
(Антарктида)

6. Я- найбільший материк,
 що складаюся з двох частин.
(Євразія).

2.Фенологічна хвилинка ((слайд 11)
А розпочнемо ми урок як завжди з фенологічної хвилинки.
Наші синоптики повідомлять сьогоднішню погоду, яку ми могли спостерігати вранці.
А ще у вас було завдання дізнатись про погоду на материках.
Діти розповідають типовий прогноз погоди на кожному материку.

3.Вправа «Мікрофон» (слайд 12)
Вам потрібно було написати твір -роздум на тему «На який материк я хотів би потрапити і чому?»
Одним реченням виразіть своє бажання і мотивацію чому ви хотіли б потрапити на вибраний материк.
(Діти відповідають, вказують материк і мету відвідування даного материка)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (слайд 13)
Вчитель: Я рада, що ви обрали для себе материк.
Але проблема в тім, що наші гості не визначилися куди вони хотіли б здійснити подорож і тому з цієї хвилини у нашому класі розпочинає працювати туристичне агентство «Глобус».
Ваше завдання зараз переконати гостей працювати саме з вашим агентством і допомогти їм обрати материк для подорожі.

(Гостям уроку роздаємо уявні квитки і ставимо завдання вибрати материк подорож на який вони хотіли б здійснити.)

ІV. Відтворення і корекція опорних знань.
Гра «Розпізнай материк за контуром» (слайд 14)
Діти відгадують материк за контуром.
Картографи на карті визначають місце розташування кожного материка, пояснюючи в якій саме частині світу він розташований.

V. Повторення й аналіз основних фактів, явищ, подій.
1.Вправа «Знайди батьківщину тварин і рослин» (слайд 15)
Діти отримують конверт і мають визначити, яка рослина з якого материка.
Обговорюють у групах, приймають спільне рішення і поселяють тварини і рослини на обраний ними материк.

2.Вправа «Розпізнай гори, річки та озера» (слайд 16)
Діти отримують кнверти з назвою річок світу, гір та озер.Потрібно визначити якому материку належить певна гора, озеро чи річка.
Обговорюють у групах, приймають спільне рішення і розміщують на певному материку відповідні картки із назвою гори, озера чи річки.

VІ.Фізкультхвилинка (слайд 17)

VІІ. Узагальнення і систематизація понять, засвоєння системи знань і їх застосування.



1.Гра «Зєднай правильні твердження» (слайд 18)
Групова робота
Діти розподіляються на групи  і мають виконати завдання «З'єднати стрілками материк з правильними твердженнями.»

2.Гра «Реклама» (слайд 19)
Діти витягують картинку із зображенням валізи із написом назвою материка.Отримують завдання прорекламувати свій материк, щоб саме до нього хотіли б здійснити подорож наші гості.

3.Художнє представлення материків (слайд 20-24)
Учениця, яка склала вірші декламує їх , читаючи їх з мультимедійної презентації.

Учні поети і художники доповнюють розповідь про материк.

Євразія
Це у нас Євразія.
До Уральських гір Європа, а за ними Азія.
Цей єдиний материк
у всіх природних зонах,
від лісів тропічних до пустель арктичних.
Є тут гори і долини, є моря і ріки,
є рівнини й височини, й озера великі
Також є ліси дрімучі, і лани родючі.
 Наша рідна Україна
теж тут розташована.

Африка
Найспекотніший у світі материк - це Африка.
Куди не глянь - всюди піски
і небо без хмариноньки.
Розпечене повітря так,
що не дає всім дихати.
Умовна лінія екватор
Лежить на ній мов алігатор.
І тут біля екватора кипить життя,
вологи всюди вистачає
для буйного буття.

Північна і Південна Америки
Є дві Америки у світі.
Північна і Південна
І є у них зв'язок тісний,
як у сестер- близнючок.
Одна без одної вони
ніяк не можуть жити.
Панамський перешийок їх
поєднує навіки.

Антарктида
Антарктида - материк
На південнім полюсі.
Це полюс холода Землі
Знають це давно усі.
 Крижана пустеля там,
з снігами сипучими,
з морозами тріскучими
Суворий клімат не дає
постійно проживати,
лише відвідують його,
 природу щоб вивчати.

Євразія
Цей найменший материк
від усіх далеко віддалився,
немов на щось серйозне розсердився,
й у водах океанів розмістився.
Це унікальний материк з цікавою природою,
На сході там вузькою смугою
ростуть ліси тропічні.
Живуть там різні звірі, ростуть рослини екзотичні.
На заході пустелі і каньони, піски, каміння і чагарники.
Там спека й засуха така часами,
що можуть витримать не всі.


На дошці картини презентації юного художника. (слайд 25)
На кожній картині зображено тварини та природа притаманні кожному материку. Малюнки виконані простим олівцем.



1.Гра « Збери валізу» (слайд 26)
-   На який із материків нам потрібно взяти такі речі?
( парасольку, валянки, літак, пляшку з водою, панаму) і чому?

Назви речей
Назва материка
Ми знаємо
парасолька
Південна Америка
Найвологіший материк
шапка вушанка
Антарктида
Найхолодніший материк
літак
Євразія
Найбільший материк
воду
Австралія
Найсухіший материк
панаму
Африка
Найжаркіший материк
долар
Північна америка
Там грошова одиниця США є долар

VІІІ.. Підбиття підсумків уроку (слайд 27)
Наша співпраця підходить до завершення. Уявно побувавши на всіх шести материках ми ще раз переконалися, що наша планета красива, багата, з різноманітною природою. Проте, вона потребує нашої постійної турботи, адже збереження природи рослинного і тваринного світу — це спільна турбота всіх землян, (відеофрагмент)

Діти напам'ять по черзі декламують вірш

Моя прекрасна, голуба плането!
Твоя беззахисність турбує кожну мить.
Нам треба вберегти Байкалу синь безмежну,
Саван простори, України величінь.
Так хочу я, щоб кенгуру, пінгвіни і коали,
Усі птахи, всі звірі на Землі
Від бід екологічних не страждали.
Хай осяває Сонце всі материки.

2.Рефлексія. Вправа «Сонечко» (слайд 27)
Діти, а ви згодні зі змістом вірша. Наш сьогоднішній урок наближається до кінця і я хочу висловити вам подяку за активну роботу (оцінювання) А ще ми проведемо самооцінювання роботи на уроці. Проміння сонечка - ваша самооцінка. Жовтий колір - високий рівень працездатності, оранжевий - достатній рівень, червоний колір - працював не на повну силу.
І давайте знову над нашою уявною планетою засяє яскраве сонечко
Ось і дзвоник пролунав,

Час перерви вже настав.
 За роботу по заслузі,

Щиро дякую вам, друзі! (слайд 28)

https://drive.google.com/open?id=0B_OS6wA0V37kZ1FOdHlIMDE0OFE

Презентація до уроку « Цікавий світ материка, на який я хочу потрапити» https://drive.google.com/open?id=0B_OS6wA0V37kdXV4QTZ6LUJEdnM



Тема: Африка-найспекотніший материк.
Мета: формувати компетентності:
Ключові:                                 
-                     вміння вчитися: використовувати прийоми смислового групування матеріалу;
-                     соціальна: самоорганізовуватися до виконання різних видів навчально-пізнавальної діяльності в парі, групі
-                     загальнокультурна: ефективно застосовувати навички мовлення та мовної культури;
-                     здоровязбережувальна: адекватно оцінювати свої здібності та свій внесок у спільну роботу групи.
Предметні: ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати з картою півкуль; вчити складати комп'ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: фізична карта півкуль, атласи, ілюстрації, кросворд, таблиці для роботи в групах, тести, мікрофон,  листки оцінювання, комп’ютерна презентація, підручник «Природознавство» 4 класТ.Г.Гільберт, Т.В.Сак.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку:  Урок-телепередача «Світ навиворіт»











Хід уроку.
І.Організація класу.
Девіз: (Слайд 2)
 «Світ, що нас оточує,-
Це світ природи,
Тож давайте його пізнавати»

1. Вправа «Емоційний настрій». (Слайд 3)
 « Тепло своїх долоньок я друзям віддаю,
Урок новий, цікавий я з радістю почну».
ІІ.Актуалізація опорних знань.


        1. Підсумок фенологічних спостережень.  (Слайд 4)


       Як завжди почнемо наш урок з підсумка спостережень за погодою.
- Який сьогодні день? 
- Яке число і місяць? 
- Яка тривалість дня і ночі? 
- Яки
й стан неба?
- Який дме вітер? 
- Чи
були сьогодні вранці опади? 

         2.Перевірка домашнього завдання.  (слайд 5)
      – На минулому тижні ми вели репортаж із материка Євразія.
        Давайте пригадаємо побачене та почуте в минулій передачі.
      – Отже, щоб перевірити засвоєнні вами знання про цей материк , пропоную
        Розгадати кросворд         



1.Найбільший материк планети (Євразія)
2.Гора – найвища вершина Євразії. (Еверест)
3. У якій півкулі розташована більша частина Євразії? (східній)
4. Найвищі гори на землі. (Гімалаї)
5. Велика ділянка суші, з усіх сторін оточена водою(материк)
6. Найбільший і найглибший океан планети (Тихий)
7.Найбільша за площею країна у європейській частині Євразії (Україна)
8. Найбільше за площею озеро в світі (Каспійське)
9. Найглибше озеро в світі(Байкал)
10. Безлистяне дерево з дуже довгими коренями (саксаул)
                   Перевіремо, чи правильно ви вписали відповіді. (слайд 6)
                   Якщо у вас так як на екрані поставте на листі самооцінювання 2 бали. Якщо 2-3 помилки 1 бал, більше помилок - нічого не ставите.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1.«Інтелектуальна розминка».
А з яким материком ми  будемо знайомитись сьогодні, ви скажете мені прослухавши всі мої підказки, і тільки тоді, коли ви зрозумієте , який це материк, запишете його назву в листі оцінювання і якщо вона співпаде з відповіддю поставите за це завдання 1 бал.
Прийом «Мозковий штурм»
*Цей материк дуже цікавий;
*Про нього ви чули ще в дитинстві;
*Хтось із дитячих письменників попереджав вас, щоб ви не ходили туди гуляти;
*А інша, не менш відома особа, навпаки, туди щиро  запрошувала. Бо там «горы – вот такой высоты, реки – вот такой ширины, обезьяны, бегемоты, крокодилы, кашалоты и зелёный попугай»;
*Цей материк омивається двома океанами: Атлантичним і Індійським;
*Цей материк майже посередині перетинається екватором;

-Так це дійсно Африка. І тому сьогоднішній наш репортаж про материк під назвою  – Африка. (слайд 7)
2. Читання вірша(слайд 8)
Материк цей цікавий, мов казка.
Є куточки — справжнісінький рай.
Любий друже, дізнайся, будь ласка,
Все про Африку, часу не гай!
                                                           Г. Рубан

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
1.Прийом «Асоціативна павутина».
- Діти! Я хочу дізнатись, що для кожного з вас означає слово «Африка» саме зараз.
(Заповнюється «Асоціативна павутина Африки» на аркуші-заготовці )
На жаль, ви мало знаєте про цей материк. Нашу асоціативну павутину ми будемо доповнювати на наступних уроках.
Прийом «Дивуй» (Слайд9-13)    
Під тиху мелодійну музику вчитель читає текст, використовуючи відео сюжет:
Африка – цікавий континен
Тут пригадуєм момент,
Він був колискою життя
І дав людині майбуття
У Єгитпі ми всі знаєм
Перше чудо світу зустрічаєм.
Це одвічні піраміди,
Історії славній сліди.
Природа континенту є контрастна
Людина у діяльності над ним не власна.
Є зона зливових дощів,
Гірських країн і пустель масив.
Хоч материк і є спекотний,
Тече тут Ніл величний, повноводний.
Сам Лівінгстон тут мандрував
І Африку для нас вивчав.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з картою.
                   Давайте пригадаємо, що ми знаємо про цей материк.
                   - В якій півкулі розташований материк Африка? (східній)
                   Що ми можемо сказати про те, як материк розташований відносно екватора?
                   Які океани омивають узбережжя Африки? (Атлантичний, Індійський)
2. Розповідь учителя
— Африка — другий за розміром материк на Землі. Назва материка походить від латинської «африкус» — безморозний, той, який не знає холоду. Африка 
найспекотніший материк на Землі. Тут є пекучі пустелі (слайд 14), густі тропічні ліси (слайд 15) і вкриті травою рівнини (слайд 16). В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині розподіл на зиму і літо є умовним. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. Навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, що виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів...
                   Подивіться і дайте відповідь, чи є на карті Африки річки? Назвіть їх?
                   Що ми можемо сказати про форму земної поверхні, дивлячись на карту Африки? Який колір переважає?
    На півночі Африки знаходиться найжаркіше місце на Землі — пустеля Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті — Ніл (слайд 17). Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які мешкають у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями (слайд 18).
         Так, як і Євразія, Африка міститься в східній півкулі. Африка — материк, поділений екватором навпіл. По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає 16-поверхового будинку.
3. Фізкультхвилинка (слайд 19)
4.Робота за підручником (с. 62-64)
 5.Робота з картою.
Розглянемо розташування материка на карті світу і запропонуємо найкоротший шлях до материка Африка з України.
4 . Прийом «Помилка Мюнхаузена» (слайд 20)
Барон Мюнхаузен склав для нас путівник як потрапити з України до материка Африка. Ваше завдання прослухат його і знайти помилки.
«Юний друже! Я,  як і ти, дуже люблю подорожувати.Одного разу на своїй яхті я вирішив розпочати свою подорож з України, що розташована на материку Євразія, у її Азіатській частині, до Африки. Подорож я розпочав човном зі столиці Київ по річці Дунай аж до Чорного моря. Потім я пересів на яхту і поплив до Червоного моря. Там я мало не загинув, бо на шляху яхти раптом піднялась водна стіна- хвилі цунамі. Вони змусили мене звернути ліворуч і я зупинився на суші. Як я потім зрозумів, це ще не був острів Африка, а лише Аравійський півострів. Далі свою подорож я продовжив пішки.»

Хто знайшов всі помилки може до додати собі 2 бали.

5.Прийом «Віртуальна подорож».
      Я запрошую вас до 20 – денної подорожі на комфортабельному пасажирському теплоході навколо Африки. Лише 20 днів знадобляться нині, щоб здійснити плавання, на яке раніше витрачали роки.Наша подорож починається зі столиці Єгипту – Каїра. Єгипет – країна сонця, оазисів та пірамід. Тут до ваших послуг автобусна екскурсія до пірамід, а значить незабутні враження на все життя!Ось морська подорож і розпочалась. Першим по маршруту – Середземне море. Це внутрішнє море Атлантичного океану, що омиває три частини світу: Європу, Азію та Африку. Воно ж і відокремлює Африку від Європи. Море відомо європейцям здавна, і здавна відомі північні береги Африки, бо мандрувати Середземним морем і не помітити Африки -  неможливо. Увага! Попереду – небезпечна частина подорожі: вузька і підступна Гібралтарська протока. Про її примхливий характер знали ще давні греки, які описали його у своїх міфах.
Аж ось і Атлантичний океан. Чудова погода робить нашу подорож просто фантастичною! Перетинаючи екватор , ми обов’язково подякуємо Нептуну за його доброзичливість на святі Моря. Далі нас чекає найпівденніша точка Африки Вітаю! Ми дійшли до Індійського океану! Тут є дуже багато цікавого. Тут стоїть найстаріший маяк Африки, який показує шлях вже багатьом поколінням мореплавців. Подорож продовжується, і на вас чекає найбільший острів біля
берегів Африки - Мадагаскар. Ми залишаємо океанічні простори і через вузьку протоку входимо до Червоного моря. Це внутрішнє море Індійського океану.
Дуже тепле і солоне. Свою назву дістало через величезні зарослі червоних коралів на дні. Червоне зв’язане із Середземним каналом, це найдавніший канал у світі. Він існує з ІІІ тис. до н.е. Саме через цей канал ми повертаємось . Подорож закінчилась. 20 днів – це не так уже і багато. Але я сподіваюсь, що в вашому житті вони залишать багато вражень.
 V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
         1. Робота в парах
·        Яке твердження є правильним?
а) Сахара — найменша пустеля планети;
б) Сахара — найпосушливіша пустеля планети;
в) Сахара — найбільша пустеля планети.
·        Яке твердження є правильним?
а) Ніл — найповноводніша річка Африки;
б) Конґо — найповноводніша річка планети;
в) Ніл — найдовша річка світу.
·        Яке твердження є правильним?
а) Африка — найжаркіший континент;
б) Африка — найбільший континент;
в) Африка — найсухіший материк.
         2. Цікаво знати!
У пустелі Калахарі (Африка) дуже спекотно. Але 1 вересня 1981 року там уперше випав сніг!
Дерево баобаб живе до 5 тисяч років. (Африка)
         3. Гра «Вірю — не вірю»
Чи вірите ви в те, що?..
·        Африка — материк, поділений меридіаном навпіл. (Екватором)
·        В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.
·        Африка — найбільший за площею материк.
·        Африка розташована у всіх півкулях.
·        На півночі Африку омиває Чорне море.
·        По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)
        
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Мікрофон» (слайд 21)
Уявіть себе ведучим телепрограми «Світ навиворіт» і розкажіть про Африку те, що запамятали на сьогоднішньому уроці.
Гра «Реклама»Складіть рекомендації туристам, які побажають здіснити подорож в Африку або складіть рекламу , поєтичні рядки чи пісню про цей дивовижний материк. Роботу виконують в групах.
2.Виставлення оцінок

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ    (слайд 22)
Відшукати цікаві факти про особливості природи Африки.


Презентація до уроку "Африка - найспекотніший материк"  https://drive.google.com/open?id=0B_OS6wA0V37kek9QYWtPcHhEOXc



Перший урок на тему:
«Співає сонячні пісні уся моя родина,
 бо родились на землі, що зветься Україна.»




 Урок на тему: 
"Океани Землі"
https://drive.google.com/open?id=0B_OS6wA0V37kQlNnX05ZOFp0M1U


Урок на тему:
"Євразія – найбільший материк"
https://drive.google.com/open?id=0B_OS6wA0V37kbW9qOWVrOFc4R2c


Урок інформатики в 2 класі на тему:
"Графічний редактор. Об’єкти графічного редактора"
https://drive.google.com/open?id=0B_OS6wA0V37kYTA4VnB0MjZ1aDg

У нашій школі є традицією проводити тиждень початкових класів. У цьому році він пройшов під назвою "Тиждень радості"   Учні нашого класу відкривали цей тиждень тематичною лінійкою "Радість в гості всіх нас кличе"
Тематична лінійка "Радість в гості всіх нас кличе"

Немає коментарів:

Дописати коментар